Държавна помощ?
От Дирекциите “Социално подпомагане” се отпускат семейни помощи при бременност, раждане и отглеждане на деца, на лица и семейства които отговарят на следните условия:
- бременни жени – български граждани;
- семейства на български граждани – за децата, които отглеждат в страната;
- семейства, в които единият от родителите е български гражданин – за деца с българско гражданство, които отглеждат в страната;
- семейства на роднини, близки или приемни семейства – за деца, настанени по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето;
- бременни жени – чужди граждани, и семейства на чужди граждани, които постоянно пребивават и отглеждат децата си в страната, ако получаването на такива помощи е предвидено в друг закон или в международен договор, по който Република България е страна.
Помощ не зависища от доходите:
Еднократна помощ при раждане на дете
Не забравяйте също, че след раждането на живо дете имате право на еднократна помощ при раждане на живо дете, независимо от доходите на семейството. Размерът на помощта се определя ежегодно със Закона за държавния бюджет (съгласно чл. 62, ал. 9) на Република България за съответната година. Еднократна държавна помощ (2022) е в размер на 250 лв. за първо и 600 лв. за второ дете, за трето дете – 300 лв., а за четвърто и всяко следващо дете – 200 лв. При раждане на близнаци, един от които е второ дете на майката, помощта се изплаща за всяко дете близнак в размера за второ дете.При определяне поредността на децата се вземат предвид само родените от майката деца, които са живи в момента на раждането.
Правото за получаване на еднократна помощ възниква от датата на раждане на детето като помощта може да бъде поискана в срок от 3 години, считано от края на месеца, през който е родено детето.
Еднократната помощ при раждане на дете се изплаща на майката, а при невъзможност тя да я получи – на друг законен представител на детето. Правото на отпускане на този вид помощ се ползва от бащата, когато майката почине преди подаването на заявлението-декларация.
Необходимите документи се подават в Дирекция “Социално подпомагане” по постоянен адрес на майката. Това са определените в чл. 11 от Правилника за прилагане на Закона за семейните помощи за деца 2015 (ЗСПД) :
- Молба декларация, която е утвърдена от министъра на труда и социалната политика. линк
- Удостоверение за раждане на детето, за което се иска съответната помощ. Трябва де е оригинала, а не копие на удостоверението за раждане
- Копие от удостоверението за раждане на всяко дете, родени от майката, или единно удостоверение от общинската администрация за родените от майката деца.
- Лична карта, която се предоставя за справка
Длъжностното лице, извършило изплащането, отразява на гърба на удостоверението за раждане:
- основанието за извършеното плащане
- размера на помощта
- оредността на детето, за което е изплатена помощта
- датата на изплащане.
Верността на отразените данни се удостоверява с подпис на съответното длъжностно лице и печат. Удостоверението за раждане се връща на майката срещу подпис, като към молба–декларацията се прилага копие от него
Молба декларация заедно с необходимите документи се подава в Дирекция “Социално подпомагане” по постоянен адрес на майката.
Полезни линкове: Отпускане на еднократна помощ при раждане на живо дете по реда на Правилника за прилагане на Закона за семейни помощи за деца
Еднократна помощ при отглеждане на близнаци
Майката има право на еднократна парична помощ за отглеждане на близнаци до навършване на една година, независимо от доходите на семейството. Условието е децата да не са настанени за отглеждане в специализирана институция за деца. Помощта се изплаща на майката, но при невъзможност тя да я получи може да се вземе от друг законен представител на детето. Тази еднократна помощ може да се предоставя както на самотния баща, така и на семействата на роднини, близки или приемни семейства – когато в тези семейства по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето са настанени близнаци под 6-месечна възраст.
Размерът на помощта се определя всяка година със Закона за държавния бюджет на РБ за съответната година, но не по-малък от предходната и се изплаща за всяко дете близнак. За 2022 г. той е 600 лв. за всяко дете.
Помоща може да бъде поискана в срок до навършване на една година на децата.
Молба декларация заедно с необходимите документи се подава в Дирекция “Социално подпомагане” по постоянен адрес.
Помощ за майка студентка
Еднократна парична помощ за отглеждане на дете до навършване на една година от майка студентка, учаща в редовна форма на обучение – 2880 лв.
Отпуска се когато майката е студентка, учеща в редовна форма на обучение. Правото за получаване на еднократната помощ възниква от датата на раждане на детето и/или от датата на записване в редовна форма на обучение на майката.
Помоща може да бъде поискана в срок до навършване на една година на детето, като изплащането и започва от месеца на подаване на молбата.
Молба декларация заедно с необходимите документи се подава в Дирекция “Социално подпомагане” по постоянен адрес на майката.
Помощи обвързани с доходите:
Eднократна парична помощ при бременност – 150 лв
Бременните жени, чийто доход на член от семейството е по-нисък от 350 лв., имат право на еднократна помощ при бременност, когато нямат право на обезщетение за бременност и раждане по реда на Кодекса за социално осигуряване и живеят постоянно в страната.
Когато бременната жена е осигурена за общо заболяване и майчинство, но не получава обезщетение за бременност и раждане, поради това че няма необходимия осигурителен стаж, еднократната помощ се изплаща в размер, определен пропорционално на броя на дните от началото на отпуска за бременност и раждане до придобиването на необходимия осигурителен стаж по чл. 48а от Кодекса за социално осигуряване, но за не повече от 45 дни.
Помоща се изплаща за периода от 45 дни преди определения термин за раждане.
Молба декларация заедно с необходимите документи се подава в Дирекция “Социално подпомагане” по постоянен адрес на майката, а помоща се изплаща през следващия месец.
Помощ за дете до 1 година
Месечна помощ за отглеждане на дете до навършване на една година -100 лв. месечно. Предоставя се в пари и/или под формата на социални инвестиции на майката (осиновителката), чийто доход на член от семейството е по-нисък или равен на 350 лв., при условие, че:
- майката (осиновителката) не е осигурена и не получава обезщетение за бременност, раждане и отглеждане на дете по реда на Кодекса за социално осигуряване;
- детето не е настанено за отглеждане в специализирана институция за деца на пълна държавна издръжка;
- детето живее постоянно в страната.
Помоща може да се получава и на самотен баща-осиновител или приемно семейство ако отговарят на посочените по-горе условия.
Месечните помощи за отглеждане на дете с трайни увреждания се предоставят в пари и/или под формата на социални инвестиции до навършване на 2-годишна възраст на детето, независимо от дохода на семейството.За всички условия за отпускане на тази помощ виж чл. 25 от ППЗСПД
Молба декларация заедно с необходимите документи се подава в Дирекция “Социално подпомагане” по постоянен адрес.
Помощи за Ученици
Право на еднократната целева помощ за ученици имат семейства, чиито деца са записани за първи път в първи клас на държавно или общинско училище и средномесечният доход на член от семейството за предходните 12 месеца преди подаване на молба-декларацията е по-нисък или равен на 400 лева. Този доходен критерий не се изисква за деца с трайни увреждания, деца с един жив родител и деца, настанени в приемни семейства и в семейство на роднини или близки.
Молби-декларациите се подават по постоянен адрес до 15 Октомври, след записване на детето в първи клас.
Размерът на тази помощ към момента е 250 лева.
Еднократната целева помощ за ученици по Чл. 31. се предоставя в пари и/или под формата на социални инвестиции само веднъж за целия период на обучение, при първоначалното записване на детето в първи клас. Помощта се възстановява, ако детето не постъпи в училище.
Прилагат се следните документи:
1. Удостоверение за брутните месечни доходи на семейството за последните 12 календарни месеца, предхождащи месеца, през който е подадена молба-декларацията – за лицата, работещи по трудови или по служебни правоотношения;
2. Удостоверение, че детето е записано в първи клас на държавно или общинско училище, издадено от съответното училище;
3. Копие от заповед на директора на дирекция “Социално подпомагане” и/или решение на съда за настаняване на детето в семейство на роднини, близки или в приемно семейство по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето ;
4. Удостоверение за раждане на детето (за справка);
5. Лична карта (за справка);
6. Протокол на ЛКК (ако има такъв);
7. Копие от експертно решение на ТЕЛК/НЕЛК (при наличие);
8. Удостоверение за наследници (само в случаите по чл. 10а, ал. 4, т. 2 ЗСПД);
9. Удостоверение за семейно положение (само в случаите по чл. 10а, ал. 4, т. 2 ЗСПД).
Месечна помощ за дете
Месечна помощ за дете до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст – 35 лв. месечно.
Помоща предоставя в пари и/или под формата на социални инвестиции на семействата, чийто доход на член от семейството е по-нисък или равен на 350 лв.. Изплаща се всеки месец до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна, на деца които живеят постоянно в страната и не са настанени за отглеждане на пълна държавна издръжка в специализирана институция за деца.
За дете с трайно увреждане, установено от компетентните здравни органи, тази помощ се получава независимо от дохода на семейството и е в двоен размер. Размерът на помощта се определя ежегодно ot МТСП.
Молба декларация заедно с необходимите документи се подава в Дирекция “Социално подпомагане” по постоянен адрес на майката.
Финансова подкрепа от общините?
Знаете ли, че освен предоставяната от Дирекция „Социално подпомагане” помощ при раждане, някои общини предлагат и допълнителна финансова подкрепа за новите родители? На mamalesson.com ще откриете кои са те, както и на какви условия трябва да отговаряте, за да получите тази помощ за раждане и осиновяване на дете. Последвайте линка https://mamalesson.com/pomosht-rajdane-osinovqvane/ .
Финансова подкрепа от общините?
Знаете ли, че освен предоставяната от Дирекция „Социално подпомагане” помощ при раждане, някои общини предлагат и допълнителна финансова подкрепа за новите родители? Тук ще откриете кои са те, както и на какви условия трябва да отговаряте, за да получите тази помощ за раждане и осиновяване на дете. В някои общини сумата е фиксирана и съм я упоменала, в други се определя всяка година с изготвянето на бюджета, или зависи от степента на образование на родителите и поредността на детето в семейството. За да се възползвате от помощта трябва да спазите срока за подаване на заявление, като той е различен за всяка община.
Всяка община има изискване детето да не е оставено за отглеждане в специализирана институция за деца или друг модел за развитие на заместваща семейна грижа и да не са отнети или ограничени родителските права. Повечето общини изискват и към момента родителите да не са оставяли дете за отглеждане в семейство на роднини или близки, приемно семейство, социални услуги и да не са с отнети родителски права за други техни деца. Както и ако имат по-големи деца те да са записани и да посещават редовно детска градина/училище. Друго общо в условията е, че почти всички общини предоставят тази помощ до трето поредно дете, като ограниченията не се отнасят за трето поредно раждане на близнаци, тризнаци и т.н. Тази помощ не е обвързана с доходен критерий.
За улеснение при четене статията е структурирана по области, подредени по азбучен ред, като всяка област е разделена на общини отново по азбучен ред. Ако не откривате вашата община, то тя не предлага такава помощ.,
Община Благоевград – Право на тази помощ за раждане и осиновяване имат родители, които отговарят на следните условия: 1) Да са пълнолетни граждани към датата на раждане/осиновяване; 2) И двамата родители трябва да са с постоянен и настоящ адрес в община Благоевград, повече от две години, преди датата на раждане или осиновяването на детето; 3) Родителите да имат непрекъснати здравноосигурителни права; 4) В случай, че родителите имат други деца, подлежащи на задължително предучилищно и училищно образование, да са записали децата в съответното учебно заведение на територията на община Благоевград; 5) Родителите да нямат изискуеми задължения към община Благоевград.
Община Бургас – Според сайта на общината такава помощ се предлага, ако родителите отговарят на следните условия: 1) Имат постоянен адрес на територията на община Бургас, като единият има такъв адрес повече от 2 години преди раждането/осиновяването, а другият – поне към момента на подаване на документите; 2) Родителите имат настоящ адрес на територията на община Бургас, като единият има такъв адрес повече от 3 години отпреди рождената дата на детето или отпреди датата на акта на осиновяването му, а другият – поне към момента на подаване на документите; 3) И двамата родители трябва да имат завършено най-малко средно образование; 4) И са навършили пълнолетие; 5) Те следва да нямат парични задължения към общината; 6) Родителите са с непрекъснати здравноосигурителни права. Тази помощ може да бъде заявена в срок до 90 дни от раждането/осиновяването.
Община Несебър – В сайта на общината са описани условията за получаване на помощ за раждане и осиновяване. А именно: 1) Родителите трябва да са с постоянен и настоящ адрес на територията на общината, като към момента на подаване на заявлението поне единия родител/осиновител трябва да има постоянен и настоящ адрес на територията на община Несебър не по-малко от пет години, считано от датата на подаване на заявлението; 2) Родителите не трябва да имат задължения към общината; 3) Те трябва да имат навършени 16 години; 4) Новороденото или осиновено дете трябва да е с постоянен адрес на територията на общината. Заявлението за получаване на този вид помощ може да се подаде в рамките на една година, считано от датата на раждане/осиновяване на детето. Еднократната финансова помощ е в размер на 2000 лева, като сумата се определя спрямо бюджета всяка година.
Община Приморско – За да получат помощ за отглеждане на новородено дете, родителите от тази община трябва да отговарят на следните условия: 1) Да бъдат с постоянен адрес и да живеят постоянно в населено място на територията на Община Приморско към датата на подаване на заявлението, като поне единият от тях бъде с такъв за последните 5 години кьм момента на раждане/осиновяване на детето; 2) И двамата родители трябва да са навършили пълнолетие към датата на раждане на детето; 3) Родителите следва да нямат задължения към община Приморско. Заявлението може да се подаде до 6 месеца от раждането/осиновяването на детето.
НАРЕДБА ЗА ОТПУСКАНЕ НА ПОМОЩИ НА ЖИТЕЛИ НА ОБЩИНА ПРИМОРСКО
Община Созопол – Условията на община Созопол са следните: 1) Родителите на новороденото дете да бъдат с постоянен и настоящ адрес (които да съвпадат) на територията на Община Созопол, към датата на подаване на молбата за отпускане на паричната помощ, като поне за единия родител постоянният и настоящ адрес да бъдат за последните 5 години към момента на раждане/осиновяване; 2) Родителите трябва да са пълнолетни; 3) Те следва да нямат задължения към община Созопол. Заявлението трябва да се подаде в срок до 3 месеца от раждането/осиновяването на детето и е в размер на 1000 лева – изплаща се на две вноски.
Община Ветрино – От сайта на общината става ясно, че право да получат такава помощ имат родители, които отговарят на следните условия: 1) Имат постоянен адрес на територията на общината повече от 2 години от датата на раждане на детето; 2) И двамата родители са пълнолетни. Тази помощ може да бъде заявена в срок до 1 година, считано от края на месеца, през който е родено детето.
Община Горна Оряховица – Условията на тази община за ползване на помощ за раждане и осиновяване на дете са следните: 1) Поне единия от родителите е с постоянен или настоящ адрес на територията на страната над 1 година. За тази помощ може да се кандидатства до 6 месеца от раждане/осиновяване на детето.
Община Лясковец – За получаване на помощ при раждане в тази община трябва: 1) Поне единия родител да е с постоянен адрес в Община Лясковец; 2) Майката да е пълнолетна; 3) Родителите да нямат задължения към общината. Помощта е в размер на 50 лева.
Община Полски Тръмбеш – Условиятa, за получаване са: 1) Поне един от родителите е с постоянен и/или настоящ адрес на територията на общината, не по-малко от 1 година; 2) Детето е с постоянен и/или настоящ адрес на територията на общината; 3) Родителите трябва да са завършили минимум първи гимназиален етап на средно образование към датата на подаване на заявлението; 4) И да нямат задължения към община Полски Тръмбеш. Помощта е в размер на 250 лева и може да се заяви в рамките на 1 година от раждането/осиновяването на детето.
Община Макреш – Общината предлага помощ в размер на 400 лева, като условията за това са: 1) Родителите да са живели през последната една година на територията на община Макреш.
Община Враца – Условията на тази община са: 1) Родителите да са пълнолетни към датата на раждане на детето; 2) Новороденото/осиновеното дете да е с постоянен адрес на територията на общината; 3) Двамата родители да са с настоящ адрес на територията на общината и поне единия е с постоянен, не по-малко от 2 години от датата на подаване на заявлението. За да се възползвате от тази помощ заявлението трябва да се подаде най-късно до навършване на 6 месеца от раждането на детето.
Община Козлодуй – За да получат помощ от тази община новите родители трябва: 1) Да са навършили 18 години към датата на раждането/осиновяването; 2) Да имат завършено средно образование; 3) Да нямат просрочени задължения към община Козлодуй; 4) Поне единия родител да е с настоящ адрес на територията на общината не по-малко от 1 година от датата на раждане/осиновяване; 5) Детето да е с настоящ адрес на територията на общината. Помощта се отпуска до 1 година след раждането/осиновяването на детето.
Община Роман – Помощ от 100 лева за едно дете и по 250 лева на дете за близнаци, ще получите ако: 1) Поне единият от родителите е регистриран с постоянен и настоящ адрес на територията на общината и през последните три години от датата на подаване на молбата, действително е живял в едно от населените места на община Роман. Заявлението за тази помощ може да се подаде до 1 година, считано от датата на раждането.
Община Габрово – Условията за изплащане на еднократна финансова помощ за раждане и осиновяване на дете са следните: 1) Родителите/осиновителите трябва да имат настоящ адрес на територията на община Габрово и поне единият от тях да е с постоянен адрес на територията на общината през последните 3 години към момента на подаване на заявлението за помощ; 2) Родителите трябва да са навършили 18 годишна възраст към датата на раждане на детето и поне единият да е български гражданин или гражданин на друга държава, членка на Европейския съюз; 3) Те следва да нямат парични задължения към Община Габрово; 4) Родителите на новороденото/осиновеното дете да имат завършено не по-ниско от средно образование към датата на подаване на заявлението; 5) Родителите на новороденото/осиновеното дете да имат непрекъснати здравноосигурителни права към момента на подаване на заявлението за финансова помощ; 6) Детето трябва да е с постоянен и настоящ адрес на територията на община Габрово. Заявлението за отпускане на тази помощ може да се подаде до 9 месеца от датата на раждане/осиновяване.
ПРАВИЛА ЗА ФИНАНСОВА ПОМОЩ ПРИ РАЖДАНЕ НА ДЕТЕ – gabrovo.bg
Община Трявна – Ако родите или осиновите дете като жител на територията на община Трявна може да се възползвате от финансова помощ, отговаряйки на следните условия: 1) Детето трябва да е с постоянен и настоящ адрес на територията на общината; 2) Родителите трябва да имат настоящ адрес на територията на общината преди раждането и поне единия да има постоянен адрес на територията на общината през последната 1 година преди раждането/осиновяването; 3) Родителите трябва да са навършили пълнолетие към датата на раждане/осиновяване и поне единия от тях да е български гражданин; 4) И двамата родители трябва да имат завършено основно образование; 5) Не трябва да имат парични задължения към община Трявна. Финансовата помощ е в размер на 450 лв. Заявлението може да се подаде в рамките на 1 месец от датата на съставяне на акта за раждане/осиновяване на детето.
Община Генерал Тошево – Условията публикувани в сайта на община Генерал Тошево за получаване на този вид помощ са следните: 1) Родителите да имат постоянен и настоящ адрес на територията на община Генерал Тошево, като поне единият родител е с постоянен и настоящ адрес на територията на община Генерал Тошево повече от две години от рождената дата на детето или датата на акта за осиновяването му, а другият родител е минимум с настоящ адрес на територията на община Генерал Тошево към момента на подаване на документите; 2) Двамата родители трябва да имат завършено най-малко средно образование. Еднократната помощ може да се поиска при раждане/осиновяване на дете в срок от 120 дни, считано от датата, на която е родено/осиновено детето.
Община Бобов дол – За да получите еднократна помощ при раждане трябва: 1) Двамата родители и детето да са с постоянен адрес в Община Бобов дол.
Община Кюстендил – Условията, упоменати в сайта на община Кюстендил, за отпускане на финансова помощ за раждане и осиновяване са: 1) Родителите да имат постоянен и настоящ адрес на територията на общината, като поне единият родител има такъв адрес повече от 3 години от рождената дата на детето или от датата на осиновяване; 2) Родителите трябва да имат трудово или служебно правоотношение или са самоосигуряващи се лица; в случай, че някой от родителите е безработен е необходимо да има постоянна регистрация като такъв към Дирекция “Бюро по труда” и да не е отказвал работа, която му е предлагана от същото или да не е освобождаван от такава работа, поради дисциплинарно нарушение; 3) Родителите трябва да имат завършено минимум средно образование; 4) Те трябва да имат сключен граждански брак; 5) Родителите трябва да са с непрекъснати здравноосигурителни права; 6) И да нямат задължения към община Кюстендил. Еднократната помощ може да се заяви в срок до 90 дни от датата на раждане/осиновяване.
Община Трекляно – Тази община отпуска помощ за новородено и тя е в размер на 300 лева.
Община Априлци – Право на еднократна помощ при раждане на дете имат родителите на новородени деца, отговарящи на следните условия: 1) Единият от родителите да е с постоянен адрес община Априлци най- малко от 5 години; 2) И двамата родители да са с настоящ адрес на територията на община Априлци най-малко от 6 месеца; 3) Двамата родители да нямат непогасени финансови задължения към общината; 4) Детето да е записано в регистъра на Община Априлци. Кандидатстването трябва да стана не по-късно от 3месеца след раждането на детето.
Община Троян – Еднократна финансовата помощ за новородено/осиновено дете се отпуска при следните условия: 1) Родителите трябва да имат навършени 18 години към датата на раждането/осиновяването; 2) Новороденото/осиновеното дете да е с постоянен и настоящ адрес на територията на Община Троян и към момента на подаване на заявлението поне единият родител да е с постоянен и настоящ адрес на територията на Община Троян не по-малко от 1 година от датата на подаване на заявлението; 3) Родителите трябва да имат непрекъснати здравноосигурителни права; 4) Те трябва да нямат просрочени задължения към общината. Помощта предоставяна от община Троян е в размер на 300 лева.
Община Берковица – Условията на тази община са: 1) Поне единият родител да има постоянна адресна регистрация на територията на община Берковица минимум 2 години преди датата на заявлението и поне единият от родителите да има настоящ адрес минимум 1 година преди датата на подаване на заявлението за помощ; 2) Родителите да са навършили пълнолетие; 3) Те трябва да са завършили минимум средно образование; 4) Новороденото трябва да е с постоянен и настоящ адрес на територията на общината. Заявлението за еднократна финансова помощ следва да се подаде до навършването на едногодишна възраст на детето.
Община Вършец – Семействата, на които се предоставя еднократна финансова помощ при раждане следва да отговарят на следните условия: 1) Да имат сключен граждански брак; 2) И двамата родители да имат завършено средно образование; 3) Постоянният и настоящ адрес на поне единия родител да е на територията на община Вършец; 4) Родителите следва да нямат задължения към общината. Помощта е в размер на 500 лева.
Община Монтана – От сайта на общината се информираме, че условията за получаване на тази помощ са следните: 1) Родителите трябва да имат навършени 18 години към датата на раждането на детето; 2) Новороденото следва да е с регистриран постоянен и настоящ адрес на територията на община Монтана; 3) Родителите да са с постоянен и настоящ адрес на територията на общината не по-малко от 3 години, считано от датата на подаване на заявлението; 4) Родителите трябва да имат непрекъснати здравноосигурителни права; 5) Те трябва да имат завършено не по-ниско от средно образование към датата на раждане на детето; 6) Не трябва да имат задължения към община Монтана. Заявлението може да се подаде в срок до 1 месец, считано от датата на раждането на детето.
Община Георги Дамяново – Условията на тази община са: 1) Детето трябва да е с постоянен адрес на територията на общината; 2) Майката има постоянен и настоящ адрес и да е живяла действително на територията на общината поне 12 месеца преди раждането на детето.
Община Чипровци – За да получат помощ от тази община родителите трябва да отговарят на следните условия: 1) Двамата родители да са с постоянен и настоящ адрес на територията на общината (За предоставяне на помощта родителите подписват декларация, че живеят на територията на община Чипровци и в следващите три години няма да променят адресната си регистрация, което се следи от комисия назначена от кмета на общината.). Помощта е в размер на 1000 лева.
Община Брацигово – За да отпусне помощ тази община изисква: 1) Родителите да бъдат с постоянен адрес на територията на община Брацигово, като поне единият от тях бъде с такъв за последните 5 години към момента на раждане/осиновяване на детето.
Община Панагюрище – общината отпуска еднократна финансова помощ при следните условия: 1) Двамата родители са с постоянен и настоящ адрес в община Панагюрище, като поне единият най-малко от 5 години към датата на раждането/осиновяването на детето; 2) Родителите са пълнолетни; 3) Детето да бъде записано в Регистъра на населението на община Панагюрище; 4) Родителите да нямат задължения към община Панагюрище и общинските търговски дружества; 5) Родителите да не са с прекъснати здравноосигурителни права.
Община Брезник – Условията за изплащане на еднократна помощ за новородено и осиновено дете на общината са: 1) Детето да е с постоянен и настоящ адрес на територията на община Брезник; 2) И двамата родители да са с постоянен и настоящ адрес на територията на общината.
Община Левски – Право на еднократна помощ при раждане и осиновяване на дете имат родителите на новородени деца, отговарящи на следните условия: 1) Имат навършени 18 години; 2) Имат завършено минимум основно образование и поне един от родителите/осиновителите да има завършено средно образование; 3) Единият родител/осиновител да има постоянен и настоящ адрес в община Левски най-малко 5 години; 4) Детето да бъде записано в регистъра на община Левски; 5) Родителите да нямат задължения към Община Левски. Кандидатстването за еднократна помощ при раждане и осиновяване трябва да стане не по-късно от 6 месеца от датата на раждане/осиновяване.
Община Червен бряг – Условията за получаване на помощ при раждане или осиновяване според сайта на общината са следните: 1) Двамата родители трябва да са пълнолетни; 2) Ако майката е с постоянен адрес в община Червен бряг повече от две години преди датата на раждане/осиновяване на детето, бащата трябва да е с постоянен или настоящ адрес към момента на подаване на заявлението. Ако бащата е постоянен и настоящ адрес в община Червен бряг повече от 2 години преди датата на раждане/осиновяване на детето, майката трябва да е с постоянен или настоящ адрес към датата на раждане/осиновяване на детето; 3) Детето трябва да е родено в болница “МБАЛ – Червен бряг” ЕООД, а ако е другаде то трябва да са представени документи за медицински причини; 4) Родителите трябва да са с непрекъснати здравноосигурителни права; 5) Не трябва да имат задължения към община Червен бряг; 6) Нито един от родителите не трябва да е осъждан за умишлено престъпление от общ характер на лишаване от свобода. Тази помощ може да бъде поискана до 1 година, считано от края на месеца, през които е родено/осиновено детето.
Община Пловдив – няма действаща програма за финансова подрепа на нови родители подобно на другите общини, но Община Пловдив има прието Решение № 62 от 2015г., с което се одобрява еднократно финансово подпомагана на семейства, в които се раждат деца – тризнаци и повече със съма в размер на 5000 лв., независимо от полагащите се семейни помощи по Закона за семейни помощи за деца. Също така се поема ангажимент за назначаването от Община Пловидв на детегледач до навършване на 2-годишна възраст на децата на тези семейства.
Община Брезово – Условията на община Брезово за получаване на финансова помощ са: 1) Да има посочени двама родители в акта за раждане; 2) Детето да е с постоянен и настоящ адрес на територията на община Брезово; 3) Към дата на раждане/осиновяване на детето поне единият родител да е с постоянен и настоящ адрес на територията на община Брезово не по-малко от 2 години, другият родител да има регистрация по настоящ адрес към датата на подаване на заявлението; 4) Родителите трябва да имат навършени 18 години, към датата на раждането/осиновяването; 5) Родителите трябва да имат завършено не по-ниско от основно образование към датата на подаване на заявлението. Правото на ползване на помощта може да бъде осъществено до 12 месеца от датата на раждането или осиновяването.
Община Куклен – Право на еднократна помощ при раждане според сайта на общината при раждане на дете имат родителите, отговарящи на следните условия: 1) Имат навършени 18 години към датата на раждане на детето; 2) Единият родител да има постоянен и настоящ адрес в община Куклен най-малко 5 години, а другият родител да има постоянен и/или настоящ адрес на територията на общината най-малко 1 година към датата на раждане на детето; 3) Детето да бъде записано в регистъра на общината. Кандидатстването за еднократна помощ трябва да стане до 6 месеца от датата на раждане.
Община Сопот – Условията на община Сопот за получаване на еднократна помощ при раждане и осиновяване са: 1) Родителите да са пълнолетни към момента на раждане/осиновяване; 2) Да имат завършено средно образование; 3) Поне единият да е с постоянен и настоящ адрес, а другият с настоящ адрес на територията на общината. Заявлението следва да се подаде в срок до 6 месеца от раждането/осиновяването на детето.
Община Хисаря – Условията на община Хисаря са: 1) Родителите да са пълнолетни; 2) Те трябва да са с непрекъснати здравноосигурителни права; 3) Родителите следва да нямат задължения към общината; 4) Детето трябва да е с постоянен и настоящ адрес на територията на община Хисаря; 5) Поне единият родител има постоянен и настоящ адрес на територията на община Хисаря не по-малко от 5 години, считано от датата на подаване на заявлението. Еднократната помощ е в размер на 500 лева.
Община Две могили – Условията според сайта на общината са: 1) Родителите имат постоянен или настоящ адрес на територията на общината. Заявлението трябва да се подаде в срок до 6 месеца след раждането на детето.
Община Иваново – Условията на община Иваново за отпускане на еднократна помощ при раждане/осиновяване са: 1) Родителите трябва да имат навършени 16 години; 2) Родителите трябва да имат постоянен адрес на територията на общината. Помощта може да се заяви до 6 месеца от раждането/осиновяването на детето и е в размер на 200 лева.
Община Русе – От сайта на община Русе се информираме за условията за получаване на помощ при раждане/осиновяване, а именно: 1) Родителите трябва имат постоянен и настоящ адрес на територията на община Русе и поне единият да е с постоянен адрес не по-малко от една година към момента на раждане на детето; 2) Те следва да са навършили 18-годишна възраст към момента на раждане на детето; 3) И двамата родители трябва да имат непрекъснати здравноосигурителни права. Заявлението може да се подаде в срок до 6 месеца от раждането/осиновяването.
Община Главиница – В сайта на общината са упоменати следните условия: 1) Родителите трябва да са с постоянен адрес на територията на община Главиница повече от 2 години от датата на раждане на детето. Еднократната помощ при раждане може да се заяви в срок до 1 месец, считано от края на месеца през който е родено детето.
Община Баните – Еднократна помощ при раждане предлага и тази община и условията са: 1) Родителите трябва да са пълнолетни към датата на раждането; 2) Детето да бъде записано в регистъра на община Баните; 3) Родителите да нямат изискуеми задължения към общината; 4) Родителите трябва да са с постоянен и настоящ адрес на територията на общината най-малко една година преди датата на кандидатстване за помощта. Тя трябва да се заяви до 8 месеца от датата на раждането/осиновяването и е в размер на 500 лева.
Община Смолян – Условията на община Смолян за получаване на еднократна помощ за раждане и осиновяване са: 1) Родителите да са пълнолетни; 2) Детето да е с постоянен и настоящ адрес на територията на общината; 3) Поне единият родител да е с постоянен и настоящ адрес на територията на общината не по-малко от 1 година от датата на подаване на заявлението; 4) Родителите трябва да имат непрекъснати здравноосигурителни права; 5) Те трябва да имат завършено не по-ниско от средно образование; 6) Родителите не трябва да имат просрочени задължения към общината. Заявлението следва да се подаде в срок до 12 месеца, считано от датата на раждане/осиновяване.
Община Антон – Условието за получаване на еднократна помощ е: 1) Майката да е с постоянен или настоящ адрес на територията на общината най-малко една година преди датата на раждане.
Община Годеч – Условията на община Годеч са: 1) Родителите/осиновителите да са с постоянен адрес на територията на община Годеч, като единият от тях да е с постоянен адрес не по-малко от 3 години, считано от датата на раждане/осиновяване. Двамата родители/осиновители да живеят на територията на община Годеч и да нямат регистрация по настоящ адрес в други населени места извън територията на община Годеч към датата на раждането/осиновяването на детето; 2) Детето да е с постоянен и настоящ адрес на територията на общината; 3) Родителите да са навършили пълнолетие към датата на раждане/осиновяване на детето; 4) Те трябва да са завършили минимум средно образование. Помощта следва да се заяви до 6 месеца от датата на раждане/осиновяване и е в размер на 2000 лева.
Община Драгоман – Заявителите на помощ към община Драгоман трябва да отговарят на следните условия: 1) Да бъдат с постоянен адрес на територията на община Драгоман; 2) Да нямат задължения към общината.
Община Елин Пелин – Условията на общината за предоставяне на еднократна помощ за раждане са: 1) Родителите трябва да са пълнолетни; 2) Новороденото да е с регистриран постоянен и настоящ адрес на територията на общината; 3) Поне единият от родителите да е с регистриран постоянен и настоящ адрес на територията на община Елин Пелин не по-малко от три последователни години назад, считано от датата на раждане на детето; 4) Родителите следва да имат непрекъснати здравноосигурителни права; 5) Те трябва да имат завършено средно образование; 6) Родителите не трябва да имат изискуеми задължения към общината. Размера на помощта варира от 200 до 4000 лева.
Община Етрополе – Условието на община Етрополе за получаване на помощ е: 1) Майката да е регистрирана по постоянен адрес в община Етрополе поне 1 година преди раждането.
Община Златица – Еднократна финансова помощ при раждане се отпуска ако отговаряте на следните условия: 1) Поне единия родител трябва да има постоянен и настоящ адрес на територията на общината не по-малко от 12 месеца преди раждането на детето. Заявлението се подава в шестмесечен срок от раждането и е в размер на 300 лева.
Община Копривщица – Условията за получаване на помощ са: 1) Родителите да са навършили 18 годишна възраст към датата на раждане на детето; 2) Да нямат парични задължения към общината; 3) Новороденото/осиновеното дете е с постоянен и настоящ адрес на територията на община Копривщица; 4) Майката да е с постоянен и настоящ адрес на територията на общината не по-малко от 6 месеца преди раждане на детето (изключение се допуска за настоящия адрес ако майката е учаща – редовно обучение). Размера на помощта е 600 лева.
Община Мирково – За да се заяви помощ при раждане/осиновяване от община Мирково трябва: 1) Родителите имат постоянен адрес на територията на община Мирково. Майката е с постоянен адрес на територията на община Мирково повече от 2 години от рождената дата на детето или датата от акта на осиновяването му и бащата е с постоянен адрес към момента на подаване на документите. Бащата е с постоянен адрес на територията на община Мирково повече от 2 години от рождената дата на детето или датата от акта на осиновяването му и майката е с постоянен адрес към момента на подаване на документите или 2) Имат настоящ адрес на територията на община Мирково. Майката е с настоящ адрес на територията на община Мирково повече от 3 години от рождената дата на детето или датата от акта на осиновяването му и бащата е с настоящ адрес към момента на подаване на документите. Бащата е с настоящ адрес на територията на община Мирково повече от 3 години от рождената дата на детето или датата от акта на осиновяването му и майката е с настоящ адрес към момента на подаване на документите. Когато единият родител е с постоянен адрес, а другият е с настоящ адрес, правото да се получи помощта може да се упражни, ако за родителя с постоянен адрес са налице условията по т.1), а за родителя с настоящ адрес са налице условията по т.2). 3) Родителите да имат най-малко средно образование; 4) Те трябва да имат непрекъснати здравноосигурителни права; 4) Не трябва да имат изискуеми задължения към община Мирково. Еднократната помощ може да бъде поискана в срок до 1 година, считано от края на месеца, през който е родено/осиновено детето.
Община Чавдар – Право да получат еднократна парична помощ имат родителите, които: 1) Са навършили пълнолетие; 2) И двамата са с постоянен и настоящ адрес на територията на общината повече от 3 години от датата на раждане на детето.
Община Казанлък – Условията на общината са следните: 1) И двамата родители да са с постоянен и настоящ адрес в община Казанлък, като поне единият от тях трябва да е с постоянен адрес на територията на общината, не по-малко от 3 години преди датата на раждане на детето; 2) Родителите имат навършени 18 години към датата на раждане на детето; 3) Родителите трябва да имат непрекъснати здравноосигурителни права; 4) Те трябва да имат завършено минимум средно образование към датата на раждане на детето; 5) И да нямат непогасени задължения към община Казанлък. Заявлението трябва да се подаде в рамките на 9 месеца, считано от датата на раждане на детето. Размерът на финансовата помощ за всяко новородено дете е 500 лева и се предоставя под формата на ваучери за осигуряване на пелени за еднократна употреба и детски храни.
Община Стара Загора – От сайта на общината се информираме за условията за получаване на помощ при раждане/осиновяване, а именно: 1) Поне един е български гражданин, с повече от 3 години постоянен и настоящ адрес на територията на общината; 2) Родителите са пълнолетни; 3) Имат завършено най-малко средно образование; 4) Те не трябва да имат изискуеми задължения към общината. Еднократната финансова подкрепа може да се поиска в срок до 6 месеца, считано от датата на раждането/осиновяването.
Община Чирпан – Условията на общината са: 1) И двамата родители имат постоянен и настоящ адрес на територията на общината повече от 2 години преди датата на раждане/осиновяване на детето; 2) Родителите трябва да са пълнолетни; 3) Да имат завършено най-малко средно образование; 4) Да нямат изискуеми задължения към общината. Помощта може да се заяви до 90 дни от датата на раждане/осиновяване.
Община Попово – Според правилник публикуван в сайта на общината, тя предлага помощ при раждане на близнаци. Помощта трябва да се заяви до 1 година от датата на раждане.
Община Димитровград – Условията на общината за получаване на този вид помощ са: 1) Родителите да са навършили 18 годишна възраст към датата на раждане на детето; 2) Да нямат парични задължения към общината; 3) Новороденото/осиновеното дете да е с постоянен и настоящ адрес на територията на община Димитровград; 4) Поне единият родител има постоянен и настоящ адрес на територията на община Димитровград не по-малко от пет години, считано от датата на подаване на заявлението. Помощта се заявява в рамките на 3 месеца, считано от датата на раждане/осиновяване.
Община Свиленград – Родителите трябва да отговарят на следните условия, за да получат помощ от тази община: 1) Да са пълнолетни; 2) Да нямат парични задължения към община Свиленград; 3) Новороденото или осиновено дете да е с постоянен адрес на територията на общината; 4) Към момента на подаване на заявлението и двамата родители да са с постоянен и настоящ адрес на територията на общината и единият от тях има постоянен адрес в община Свиленград, не по-малко две години от датата на подаване на заявлението. Помощта се заявява до 6 месеца, считано от датата на раждане/осиновяне.
Община Хасково – Условията за получаване на еднократна финансова помощ за раждане и осиновяване са: 1) Детето да е с постоянен и настоящ адрес на територията на община Хасково; 2) Към момента на подаване на заявлението родителите/осиновителите да имат настоящ адрес на територията на общината, и поне единият от тях да е с постоянен адрес на територията на община Хасково, не по-малко от 3 години, считано от датата на подаване на заявлението; 3) Родителите да са навършили 18-годишна възраст към датата на раждане на детето; 4) Поне единият от родителите да е български гражданин; 5) Родителите да имат завършено не по-ниско от средно образование; 6) Родителите да имат непрекъснати здравноосигурителни права; 7) Те следва да нямат изискуеми задължения към община Хасково към момента на подаване на заявлението за отпускане на финансовата помощ. Заявлението се подава в срок до 6 месеца, считано от датата на раждане/осиновяване на детето.
Община Никола Козлево – Условието за получаване на финансова помощ е: 1) Родителите да са с постоянен и настоящ адрес на територията на общината. Помощта е в размер на 200 лева.
Община Ямбол – Условията на община Ямбол за изплащане на еднократна финансова помощ за раждане и осиновяване са: 1) Двамата родители/осиновители на детето да са пълнолетни граждани към датата на раждането; 2) Родителите/осиновителите са с регистриран постоянен и настоящ адрес на територията на община Ямбол и поне единият от тях да е с регистриран постоянен и настоящ адрес на територията на общината не по-малко от 2 години преди датата на раждането/осиновяването; 3) Двамата родители/осиновители са завършили задължителен етап на образование съгласно чл.8, ал.2 във връзка с чл.73 ал. 3, т.1 от Закона за предучилищното и училищното образование (Училищното образование е задължително до навършване на 16-годишна възраст и започва от учебната година, която е с начало в годината на навършване на 7-годишна възраст на детето). Еднократната помощ при раждане/осиновяване на дете може да бъде поискана в срок до 90 календарни дни, считано от датата, на която е родено/осиновено детето.
Информацията е актуална към 2021 година, месец февруари.
Полезни линкове:
- Заявления-декларации за получаване на помощи по Закона за семейни помощи за деца (ЗСПД) – asp.government.bg
- Отпускане на еднократна помощ при раждане на живо дете – egov.bg
- Други семейни помощи и обезщетения – ec.europa.eu
- Отпускане на еднократна помощ при раждане на живо дете по реда на Правилника за прилагане на Закона за семейни помощи за деца – EGOV.BG
- България – Други семейни помощи и обещетения – ec.europa.eu
- Обезщетение при раждане от майка – студентка – pariteni.bg
- Помощ при раждане – pomosti.com
- Финансова помощ – общини -mamalesson.com