











БАЩИНСТВО
При раждане на дете, бащите работещи по трудов договор имат право на на отпуск по бащинство и обезщетение по Кодекса на труда, съгласно чл.163, ал.8 от КТ, ако са в брак с майката на детето или живеят в едно домакинство с нея. Отпуска по бащинство представлява 15-дневен отпуск при раждане на дете от датата на изписването му от лечебното заведение.
За ползването на отпуска, бащата следва да подаде писмено заявление до работодателя си, към което да приложи:
- документ за сключен граждански брак или декларация от майката и бащата, че детето е припознато от него, и че живеят в едно домакинство;
- документ от лечебното заведение, удостоверяващ датата на изписване на детето.
Отпускът се заявява и ползва в календарни дни и може да бъде разрешен най-рано от датата на изписване на детето от лечебното заведение.
Например, ако детето е изписано на 11.03.2017 г. (събота) на бащата се полага отпуск за 15 календарни дни, които са за периода от 11.03.2017 г. до 25.03.2017 г. (вкл.). Бащата може да поиска отпуск и за по-кратък период (например от 20.03.2017 г. до 25.03.2017 г.), но той не може да излиза извън началната и крайната дата на правополагащия се отпуск. При раждане на близнаци, ако изписването им е в различни дни, бащата избира спрямо коя от датите да ползва 15-дневния отпуск.
Работодателя е длъжен да разреши отпуска от датата, посочена в заявлението, като ако бащата няма право на този отпуск, той е длъжен да го уведоми за това незабавно и да мотивира отказа си.
Изплащане на обезщетение?
Отпуск по бащинство се финансира чрез държавно обществено осигуряване (ДОО) и се изплаща само за работните дни, включени в периода на отпуска. Когато отпускът е разположен в два месеца, данните се вписват поотделно за всеки месец.
- Повече информация за изплащането на обезщетенията (срокове, дати и т.н) можете да намерте тук – Получаване на обезщетения за бременност и раждане от НОИ
При наличие на определени условия, ако бащите са самоосигуряващи се лица също могат да получат обезщетение при раждане на детето, а именно:
- наличен е 12 месеца осигурителен стаж като осигурени за общо заболяване и майчинство;
- към датата, от която искат да бъде изплащано обезщетението, са осигурени за общо заболяване и майчинство;
Размер на обещетението?
Дневното парично обезщетение се равнява на 90% от среднодневния доход на бащата за последните 12 месеца, но не повече от среднодневното нетно възнаграждение за периода.
- За да изчислите прогнозното дневно обезщетение за периода последвайте таткото с калкулатора или кликнете тук ЦЪК
Полезни линкове:
- Отпуск по бащинство – anagami.bg
- Отпуски и парични обезщетения по бащинство – balancebg.com
- Как се определя началната и крайната дата на отпуска от 15 календарни дни – nssi.bg
- Калкулатор Бащинство (15 календарни дни) – zamama.info
- Кодекс на социалното осигуряване -trudipravo.bg
- РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ № 66-325 от 25.08.2014 г.
Законодателството предоставя възможности отпуск за бременност и раждане на дете да бъде прехвърлен от майката на бащата (или на баба/дядо). Това е отпускът, който се ползва след навършване на 6-месечна възраст на детето до изтичане на 410 календарни дни. Най-ранната възможна начална дата на ползване на прехвърлено майчинство е навършването на шест месеца на дето.
Условия, при които майчинството може да се прехвърли:
Необходимо е майката да се намира в трудово правоотношение с работодател и да има право на ползване на отпуск за бременност и раждане. Право на такъв отпуск се придобива след натрупването на 12 месеца осигурителен стаж във фонд Общо заболяване и майчинство (ОЗМ).
Бащата трябва също да работи по трудово правоотношение и работодателя да му е разрешил ползването на отпуск по реда на чл. 163, ал. 10 от Кодекса на труда.
За да бъде изплатено обезщетение от ДОО на бащата, е необходимо да бъдат изпълнени и още няколко условия:
- Детето да е живо и да не е дадено за осиновяване;
- Детето да не е настанено в детско заведение на пълна държавна издръжка;
- Детето да не е настанено в семейство на близки или роднини или в приемно семейство по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето;
- Бащата да не е лишен от родителски права и родителските му права да не са ограничени;
- Правоотношението на майката да не е прекратено.
Необходимите документи:
- Майката представя пред работодателя си Приложение №2 от НОИ, с промяна в обстоятелствата за прекъсване на отпуска;
- Декларацията се предоставя в НОИ от работодателя на майката, в тридневен срок от получаване на декларацията от нея.
- Бащата подава заявление до работодателя си за ползване на отпуск (на основание чл.163, ал.10, изр.1 от КТ), заедно със следните документи:
- Копие от документа, удостоверяващ раждането на детето;
- Попълнено Приложение №8 по образец от НРВПО за документиране потвърждението за прехвърляне на отпуска от майката и съгласието за излизане в отпуск от бащата;
- Попълнено Приложение №4 по образец на НОИ за изплащане на възнаграждението при ползване на отпуск за отглеждане на дете до 410-ия ден. В декларацията се попълва банковата сметка на бащата, която може да бъде разплащателна или спестовна, но задължително лична, и в български лева.
Работодателя е длъжен да разреши отпуска от деня, посочен в заявлението, а когато бащата няма право на този отпуск, Работодателя е длъжен да го уведоми за това незабавно, като мотивира отказа си.
Майката може да прекъсне даденото от нея разрешение за ползване на отпуска с писмено заявление до работодателя си и до този на бащата, и да продължи да ползва лично останалата част от отпуска до 410-ия ден. Когато е налице промяна в обстоятелствата за изплащане на паричното обезщетение на майката, за което тя е длъжна да подаде декларация за промяна в обстоятелствата – Приложение 2 към Наредбата, в тридневен срок от настъпване на декларираните обстоятелства.
Колко време се получава обезщетението?
От навършване на 6 месечна възраст на детето до навършване на една година.
Срокът за изплащане на обезщетението на бащата е до 410 календарен ден, 135 от които се ползват от майката на основание издадени болнични листове за бременност и раждане. 410-те календарни дни започват да текат от началото на първия болничен лист за бременност, който се издава на майката 45 календарни дни преди определения термин за раждане.
Размер на обезщетението?
Дневното парично обезщетение е 90% от средно-дневния осигурителен доход на бащата за 24 календарни месеца, предхождащи месеца, в който е началото на разрешения отпуск по чл. 163, ал. 10 от Кодекса на труда.
- Ако сте решили да поемете грижите за детето след навършване на 6 месеца до първата му годинка използвайте специално разработеният калкулатор от zamama.info, за да изчислите обещетението си, като последвате таткото с червения калкулатор…. или можете да кликнете тук – ЦЪК
Полезни линкове:
- Справка за статус на социално осигуряване – nssi.bg
- Формуляри и образци за временна неработоспособност и майчинство – nssi.bg
- Прехвърляне на майчинство от майка на баща (или осиновител / баба / дядо) – bulmar.com
- Отпуски и парични обезщетения по бащинство – balancebg.com
- Отпуск по бащинство – anagami.bg
- Калкулатор: Бащинство (от 6 месеца до 1 година) -zamama.info
Този отпуск може да се прехвърли на бащата, бабата или дядото по майчина или бащина линия. Не е необходимо бащата да е неизвестен, за да може да се прехвърли отпускът на един от родителите на майката, както и не е необходимо бащата да е починал, за да се прехвърли отпускът на един от родителите на майката или на бащата.
За прехвърляне на отпуска са необходими следните документи:
- Майката представя пред работодателя си Приложение №7 от НОИ с промяна в обстоятелствата за прекъсване на отпуска, ако има заявен отпуск;
- Бащата, бабата или дядото по майчина или бащина линия подават заявление до работодателя си за предоставяне на отпуск (с основание чл.164, ал.3 от КТ), заедно със следните документи:
- Попълнено Приложение №2 по образец от НРВПО за документиране даденото съгласие за преотстъпване на отпуска от майката и приемане ползването на отпуска от бащата или един от родителите на бащата или майката;
- Справка Приложение №3 по образец от НРВПО за писмено информиране относно трудовия договор на майката и информация за ползвания отпуск към определения момент;
- Попълнено Приложение №7 по образец на НОИ за изплащане на възнаграждението по време на отпуск за гледане на дете до 2-рия му рожден ден (включително).
Когато лицето, на което ще бъде прехвърлен отпускът по майчинство (баща, баба или дядо) полага труд при повече от един работодател, или когато е осигурено във фонд „Общо заболяване и майчинство“ на две или повече основания при един и същ работодател, то трябва да представи един от съответно изброените по-горе комплекти от документи пред всеки работодател, или за всяко от основанията при един и същ работодател.
Бащата, бабата или дядото могат да прекъснат отпуска с писмено заявление до работодателя си.
Размерът на месечно парично обезщетение в размер, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година. Последните години сумата, която се получава месечно през втората година майчинство е равна на минималната работна заплата за страната за съответната година.
Полезни линкове:
Платен отпуск за отглеждане на дете до 8 годишна възраст
Считано от 1-ви Август 2022 г. Бащите имат право на допълнителен платен отпуск от два месеца, който ще могат да ползват до навършване на 8-годишна възраст на детето. (Същото право на отпуск ще имат и осиновителите.) Двумесечният отпуск не може да се прехвърля на другия родител.
Условия за получаване:
Правото на два месеца отпуск ще може да се ползва от бащата (осиновителя), ако не е ползвал отпуск, прехвърлен на него от майката, каквато възможност дава Кодексът на труда. Когато бащата е ползвал част от отпуската на майката, ще може да си вземе отпуск в размер на разликата между два месеца и ползвания отпуск.
Ползване:
Двата месеца отпуск бащата ще може да ползва наведнъж или на части до навършване на 8-годишна възраст на детето. За да ползва отпуск бащата ще трябва да уведоми работодателя си поне 10 дни предварително.
Обещетение:
Обезщетението по време на взетият отпуск се осигурява от Държавното обществено осигуряване (ДОО) и размера на обещетението ще е равен на обещетението на майката за втората година на отпуск за отглеждане на дете . Последните години сумата, която се получава месечно през втората година майчинство е равна на минималната работна заплата за страната за съответната година. (Към 2022 това е 710лв.)
Неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8 годишна възраст
След използването на отпуската по чл. 164, ал. 1 от КТ всеки от родителите има право на неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст, ако работи на трудов договор и детето не е настанено в заведение за пълна държавна издръжка.
Неплатеният отпуск е в размер на 6 месеца, признава се за трудов стаж и може да се ползва до навършване на 8-годишна възраст на детето.
Условията, на които трябва да отговарят родителите/осиновителите, за да могат да използват този отпуск са следните:
- да е използван вече платеният отпуск за отглеждане на дете до навършване на 2-годишната му възраст или платеният отпуск при осиновяване на дете до 5-годишна възраст;
- родителят, който иска да ползва неплатен отпуск за отглеждане на дете, да работи по трудово правоотношение;
- детето да не е настанено в заведение на пълна държавна издръжка;
- Детските ясли и градини не са на пълна държавна издръжка – родителите заплащат такси за посещението на децата в ясла/градина. Следователно родител може да използва неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст, дори когато то вече посещава ясла/градина.
- родителят, който иска да ползва неплатен отпуск за отглеждане на дете, да подаде писмено заявление до работодателя;
Отпускът за отглеждане на дете до 8-годишна възраст се ползва въз основа на писмено заявление за всеки отделен случай, подадено от майката или бащата, най-малко 10 работни дни преди датата, от която желае да ползва отпуска.
В писменото заявление е необходимо родителят/осиновителят да декларира, че детето не е настанено в заведение на пълна държавна издръжка. Работодателят е задължен да осигури отпуска от деня, посочен в заявлението. Ако лицето няма право на този отпуск, работодателят незабавно го уведомява писмено за това.
Също така в заявлението родителят посочва в календарни дни колко отпуск желае да използва. Когато неплатеният отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст се ползва за първи път, в заявлението се декларира, че такъв отпуск не е ползван от никое от лицата, които имат право на него.
Друг неплатен отпуск:
Неплатеният отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст се признава за трудов стаж. Лицата, които ползват този неплатен отпуск, са здравно осигурени изцяло за сметка на работодателя си. Други осигурителни вноски, освен здравните, не се дължат.
Полезни ресурси:
ПАКЕТ “НЕОБХОДИМИ ДОКУМЕНТИ ПРИ МАЙЧИНСТВО”
Включва:
- Систематизирана информация за всички необходими документи за периода на цялото майчинство от 2 години.
- Oтпуск поради бременност и раждане 135 / 410
- Майчинство за остатъка до 410 ден
- Прехвърляне на Майчинство за остатъка до 410 ден на Бащата
- Oтглеждане на дете до 2 годишна възраст
- Прехвърляне на отпуск за отглеждане на дете до 2 годишна възраст
- Всички необходими бланки разпределени по предназначени необходими за подаване към работодател.
Полезни линкове:
Необходими документи при майчинство – patilanci-blagoevgrad.com