
Отпускът поради бременност и раждане е в размер 410 календарни дни за всяко дете. Първите 135 дни се pазпределят се в 3 болнични листа.

Болничен 1: 45-дневният болничен преди раждане е първият етап от поредицата полагаеми болнични при бременност.

Болничен 2: Болничен след раждане за 42 календарни дни се издава непосредствено от раждането.

Болничен 3: За 48 дена , който се издава от личния лекар на детето.

Отпуск за отглеждане на дете до навършване на 1 година* на детето.

Молбата за платен отпуск за отглеждане на дете се подава в писмен вид най-малко 10 работни дни преди изтичане на майчинството.

Отпуск за отглеждане на дете до навършване на 2-годишна възраст на детето.

Oбщо 775 дни щастливи моменти.

Отпускът поради бременност и раждане е в размер 410 календарни дни за всяко дете. Първите 135 дни се pазпределят се в 3 болнични листа.

Болничен 1: 45-дневният болничен преди раждане е първият етап от поредицата полагаеми болнични при бременност.

Болничен 2: Болничен след раждане за 42 календарни дни се издава непосредствено от раждането.

Болничен 3: За 48 дена , който се издава от личния лекар на детето.

Отпуск за отглеждане на дете до навършване на 1 година* на детето.

Молбата за платен отпуск за отглеждане на дете се подава в писмен вид най-малко 10 работни дни преди изтичане на майчинството.

Отпуск за отглеждане на дете до навършване на 2-годишна възраст на детето.

Oбщо 775 дни щастливи моменти.
Условия за придобиване право на парични обезщетения при бременност и раждане, отглеждане на дете до 2-годишна възраст (и при осиновяване на дете до 5-годишна възраст).
За придобиване право на парични обезщетения при бременност и раждане, отглеждане на дете до 2-годишна възраст (и при осиновяване на дете до 5-годишна възраст) е необходимо да са изпълнени следните условия:
Към момента на излизане в майчинство лицето да е в трудови правоотношения.
- „Майчинството“ всъщност е обезщетение от НОИ, предназначено да замени загубения от майката доход поради настъпване на събитието бременност, раждане и отглеждане на дете. Ето защо първото условие за получаване на това обезщетение е да има реално загубен доход, т.е. майката да е работила на трудов договор.
Към началото на отпуска лицето да е осигурено във фонд Общо Заболяване и Майчинство (ОЗМ).
Ако сте на трудов договор работодателя е задължен да ви осигури за общо заболяване и майчинство. При всички останали трудови правоотношения (граждански договор, самоосигуряващи се и др.) трябва да проверите осигурителният си статус в НОИ. Възможно е да го направите онлайн с ПИК код чрез този линк “Справка за статус на социално осигуряване” .
Бележка: Самоосигурявашите се лица имат право на избор дали да се осигуряват за ОЗМ или не. Промени се правят януари на всяка година.
Да имат най-малко 12 месеца осигурителен стаж като осигурени за ОЗМ;
Дванадесетмесечният осигурителен стаж може да е прекъснат или непрекъснат и не е задължително да е положен непосредствено преди излизането в отпуск за бременност и раждане или при един и същ работодател;
- Ако майката няма 12 месеца осигурителен стаж към датата на започване на временната неработоспособност поради бременност и раждане (45 дена преди вероятната дата на раждане), тя няма да получава обезщетение, докато не ги натрупа.
- Бележка: периодът на временна неработоспособност поради бременност и раждане се признава за осигурителен стаж, т.е. най-вероятно в даден момент 12те месеца ще се натрупат и НОИ ще започне да изплаща обезщетение.
Да им е разрешен съответният вид отпуск.
Ако отговаряте на горните условия, обезщетенията се изплащат когато:
- детето е живо;
- детето не е дадено за осиновяване;
- детето не е настанено в детско заведение на пълна държавна издръжка;
- не сте лишен/а от родителски права и те не са ограничени;
- детето не е настанено в приемно семейство;
- майката не е дала съгласие отпускът да се ползва от баща, баба или дядо на детето.
Обезщетение за бременност и раждане
Паричното обезщетение за бременност и раждане се смята на ден и е 90 % от среднодневният ви брутен доход, върху който сте се осигурявали през последните 24 месеца, преди началото на отпуска за бременност и раждане или осиновяване.
ZAMAMA.INFO разработи калкулатор с можете да изчислите обезщетението, което ви се полага за отглеждане на дете през целият период на майчинството. Последвайте майката, за да стигнете до калкулатора… или кликнете тук ЦЪК
Бащите също имат право на отпуск при раждане на дете – той е 15 дни. Освен това те могат да поемат отглеждането на детето след като то навърши 6 – месечна възраст за остатъка от 410-те календарни дни. Условията за изплащане на обезщетението са същите, но с някои допълнения:
- да сте съпрузи с майката на детето или да живеете с нея в едно домакинство. Във втория случай бащата трябва да е припознал детето;
- осигуряването на майката или осиновителката да не е прекратено.
Повече за Бащинството можете да намерите като цъкнете на инфо иконата.
Ако естеството на работата ви не го позволява или не се чувствате физически достатъчно добре, за да продължите да работите, имате право на болничен по “Общо заболяване” /ОЗ/ за период не по-дълъг от 180 календарни дни по време на бременността. 180 дни се равняват приблизително 6 месеца – това са броя на дните разрешени от НОИ преди 45 дневния болничен лист (преди определеният термин на раждане).
Времевият период от 180 календарни дни е разпределен в няколко последователни болнични листове.
Първият болничен е за срок от 7 дни и може да бъде издаден както от Общопрактикуващия лекар (ОПЛ), при който сте записана, така и от Акушер Генеколога, който следи бремеността ви. Следващият болничен лист е за период от 30 дни, за който се явявате пред лекарска комисия от трима доктори. Така процедурата за болнични преди 45 дневният болничен изглежда по следният начин:
- Първичен болничен – 7 дни;
- Продължение – 30 дни…
- Пак продължение 30 дни…
- И пак…
- И пак….
- ….докато се достигне бройката от 180 календарни дни;
Ако броя на дните по “Общо заболяване” /ОЗ/ бъде превишен ще е необходимо да се явите пред комисия за ТЕЛК за дните над тези 180 дни или няма да бъдете обезщетени за тях. Дневното парично обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване се изчислява в размер 80 на 100.
Полезни линкове:
Издаване на 45 дневен болничен лист?
Издаването на болничен преди термина на раждане се прави от Акушер Гинеколога (АГ), който следи бременността, в него той задължително вписва датата на термина за раждането. Терминът на раждането не се включва в периода на този отпуск.
Задължителен ли е?
45 дневният болничен преди раждане не е задължителен, но дори да не бъде използван той се приспада от общия брой дни (135) в 3те болнични листа. Aко се чувствате добре и работата не ви натоварва вашият 45 дневен болничен може да бъде издаден с по-късна дата или изобщо да не го ползвате. В случаите, при които бременната се явява по-късно за оформяне на отпуска си по бременност, тя представя на здравните органи документ от предприятието за датата, до която е работила. Документът се съхранява в ЛАК заедно с картона на бременната.
В наредбата за медицинска експертиза ( Раздел III. Издаване на болничен лист за временна неработоспособност при бременност, раждане и осиновяване) различните случаи се разделят основно на 2 варианта: с определен термин на раждане и без определен термин на раждане.
- С определен термин на раждане:
- Ако до явяването при А.Г сте работила, той ще ви издаде болничния само за времето от датата на прекратяване на работата до термина на раждането;
- Ако до явяването при А.Г не сте работила,той ще ви издаде болничния за целия период от 45 дни, предхождащ термина на раждането;
- БЕЗ определен термин на раждане:
- Ако сте работила част от периода 45 дни, предхождащ раждането, а през останалия период не сте, болничният лист се издава за времето от прекратяването на работата до датата на раждането;
- Ако не сте работила, болничният лист се антидатира и се издава за целия период до датата на раждането от лекаря, водил раждането, (или от личния лекар, ако раждането е станало без медицинско наблюдение);
Особенности при раждане преди или след тези 45 календарни дни:
- В случаите, когато раждането е станало преди изтичането на всички 45 календарни дни, то остатъкът до 45 дни се използва след раждането на бебето. В тези случаи отпускът се вписва в третия болничен лист от ОПЛ на Бебето, като се имат впредвид неизползваните дни до максималният брой дни общо за трите болнични (до 135 дни общо).
- В случаите, когато раждането е станало след изтичането на всички 45 календарни дни (преносване) – Болничният за 45-те дни се продължава с нов болничен лист до деня на раждането.
- Този междинен болничен лист се издава след раждането от лекаря, които е водил наблюдението на бременната и не може да бъде за повече от 93 дни.
- Разликата се приспада от останалия размер на полагащите се 135 дена, като в никакъв случай съгласно законът броя на дните след раждането не може да бъде по-малък от 42 календарни дни т.е ще бъде приспаднат от третия болничен лист, който се издава от ОПЛ на Бебето.
Предаване на болничен лист и документи за работодателя?
От 05.01.2015г. болничният лист отива директно в НОИ чрез нова електронна система, а вие сте длъжни да предадете един екземпляр на работодателя ви, който да го архивира за 3 години.
Ако жената няма декларирана банкова сметка в НОИ заедно с болничния лист подава и Приложение № 1, в която декларира банковата си сметка.
Получаване на обезщетения?
По принцип парите трябва да бъдат преведени до 10 работни дни във вашата банкова сметка от деня на получаване на приложение № 15, което подава вашият работодател в НОИ.
Повече за графика за получаване на парични обезщетения за майчинство НОИ и други особености последвайте момичето с парите…
При въпроси относно получаването/изплащането на обезщетения пишете на: benefits@sofia.nssi.bg
Полезни линкове:
- Необходими документи майчинство – imambebe.com
- Приложение № 1 към чл. 3, ал. 2 и 3 -nssi.bg
- Формуляри и образци за временна неработоспособност и майчинство – nssi.bg
- Болничен преди Раждане – bremennost.bg
- Получаване на обещетения за бременост и раждане от НОИ
- Календар за изплащане на пенсии и обезщетения от ДОО – nssi.bg
- Парични обезщетения за майчинство – nssi.bg
- Изчисляване на размер на обещетение/майчинство
- НАРЕДБА ЗА МЕДИЦИНСКАТА ЕКСПЕРТИЗА
- Как се издават болничните листове при преносена бременност? – nssi.bg
След като родите здраво и прекрасно бебе, за вас настъпва вторият етап от болничните.
Издаване на 42 дневен болничен лист?
Болничното заведение, в което сте родили, издава болничен за 42 дни от датата на раждането на детето. (Ако сте преносили ще получите и междинен болничен лист, който се издава след раждането от А.Г, които е водил наблюдението на бременната.)
Документи за работодателя?
Този болничен лист трябва да предоставите на работодателя, който от своя страна трябва да декларира в НОИ Приложение № 15, което е необходимо, за да стартира 10 дневен период за изплащане на обезщетението по втория болничен лист. (Ако сте преносили подавате и междинния болничен лист)
Важно: Ако в болницата объркат датата на термина в болничния лист и тя се различава от датата на термина, посочена в първия болничен лист, НОИ отхвърлят този болничен лист и изискват корекция.
Издаване на последният болничен лист?
Третият Болничен лист може да бъде издаден само от личния лекар (ОПЛ) на детето, след като Болничният лист за 42 дни е изтекъл.
В случаите, когато новороденото по медицински индикации е оставено за наблюдение и лечение в болнично лечебно заведение – болничният лист се издава от Лекарскa консултативнa комисия (ЛКК) на отделението на болничното лечебно заведение, където се гледа болното дете.
Aко имате не използвани дни от 45 дневният болничен се добавят към този болничен лист. Ако сте родили по-късно от определената дата за термин дните до раждането ще бъдат приспаднати от този болничен.
Документи за работодателя?
Заедно с болнияният лист се предава и Приложение № 1 към чл. 3, ал. 2 и 3 . Попълва се само частта за деклариране на обстоятелства за изплащане на парично обезщетение по болничен лист за майчинство след 42-рия ден от раждането и за случаите по чл. 167 от Кодекса на труда (КТ).
Важно: До 135-ия ден майката няма право самоволно да прекрати отпуска си за бременност и раждане, тъй като той е разрешен от лекари с болничен лист. Наредбата за медицинската експертиза забранява на всички лица с болничен лист да се връщат на работа и на работодателите им да ги допускат до работа.
Полезни линкове:
След използването на болничите поради бременност и раждане, ако детето не е настанено в детско заведение имате право на допълнителен отпуск за отглеждане на детето до навършване на 2-годишната му възраст.
Заявяването на отпуска се прави на два интервала:
- за отпуск от последният ден на последният болничен до 410 дни.
- за отпуск от 410-я ден до навършване на 2 година на детето. ( Крайната дата на този отпуск може да бъде избрана от вас, но не може да бъде по – късно от вторият рожден ден на детето.)
Необходими документи за отпуск за майчинство от 135 до 410 дни
- за отпуск от 135 до 410 дни се подава Приложение № 2 с молба за отпуска до работодателя за отпуска до 410 дни. Работодателя издава заповед от него за използването на отпуска.
- копие на акта на раждане на детето;
За придобиване право на това парично обезщетение е необходимо да са изпълнени следните условия:
- лицето да упражнява трудова дейност към датата, от която се иска изплащане на парично обезщетение;
- към датата, от която се иска изплащане на обезщетение лицето да е осигурено за общо заболяване и майчинство (ОЗМ);
- към датата, от която се иска изплащане на обезщетение лицето да има най-малко 12 месеца осигурителен стаж като осигурено за общо заболяване и майчинство. Дванадесетмесечният осигурителен стаж може да е прекъснат или непрекъснат и не е задължително да е положен непосредствено преди датата, от която се иска обезщетението или да е при един и същ работодател;
- да е изтекъл периодът от 135 календарни дни, който се разрешава от здравните органи с болнични листове, независимо дали е ползван изцяло и е изплащано обезщетение по болничните листове.
Важно: В 3-дневен срок от промяна на някое от обстоятелствата майката задължително информира работодателя си, за да може той да декларира промяната пред НОИ и НОИ да спрат обезщетението. В противен случай НОИ ще си търсят обратно парите от майката.
Полезни линкове:
Със съгласието на майката, този отпуск може да бъде предоставен на бащата или да не бъде използван изобщо. Ако решите да не изполвате втората година отпуск (или част от нея) имате право на обезщетения в размер 50 на сто от обезщетението при бременност и раждане.
Ако бащата е жив и известен, майката не може да го „прескочи“ и направо да прехвърли майчинството на някой от бабите или дядовците. Условията за получаване на обезщетение (да е осигурено лице, да има 12 месеца осигурителен стаж за ОЗМ) важат и за лицето, на което се прехвърля майчинснтвото.
Повече информация за прехвърлянето на майчинство след шестия месец до навършването на една година на детето можете на намерите на инфо иконата.
Ако решите да не изполвате втората година отпуск (или част от нея) имате право на обезщетения в размер 50 на сто от обезщетението при бременност и раждане.
За придобиване право на това парично обезщетение е необходимо да са изпълнени следните условия:
- лицето да упражнява трудова дейност към датата, от която се иска изплащане на парично обезщетение;
- към датата, от която се иска изплащане на обезщетение лицето да е осигурено за общо заболяване и майчинство;
- към датата, от която се иска изплащане на обезщетение лицето да има най-малко 12 месеца осигурителен стаж като осигурено за общо заболяване и майчинство. Дванадесетмесечният осигурителен стаж може да е прекъснат или непрекъснат и не е задължително да е положен непосредствено преди датата, от която се иска обезщетението или да е при един и същ работодател;
- датата, от която се иска изплащане на обезщетение да не е преди изтичане срока на обезщетението поради бременност и раждане (135 дни) или осиновяване на дете до 5-годишна възраст, независимо дали е ползван изцяло и е изплащано обезщетение по болничните листове.
Необходими докумети:
- Oт вас: Приложение 8, което представяте на Работодателя.
- От Работодателя: Приложение № 10 до НОИ искане за изплащане на обезщетение за отглеждане на дете по чл. 54 от КСО, в размер 50 на сто, с попълнен раздел I „Удостоверявам следните обстоятелства“.
Полезни линкове:
След 135 ден т.е след крайната дата на последният болничен лист можете започнете работа и по друго правоотношение по граждански или трудов договор и да продължите да получавате обещетението, което ви се полага за периода от ден 135 до ден 410 по трудовия договор с първият ви Работодател.
И този отпуск със съгласието на майката може да бъде предоставен на бащата, но вече и на бабите/дядовците.
Необходими документи за отпускане и изплащане на парично обезщетение за отглеждане на дете до 2-годишна възраст:
- От вас: заявление-декларация, представено от осигуреното лице на осигурителя/работодателя за изплащане на парично обезщетение при отглеждане на дете до 2-годишна възраст на основание чл. 53 от КСО, приложение № 7 към НПОПДОО;
- От работодателя: удостоверение, приложение № 10 – от осигурителя (за осигурените лица) или приложение № 11 към НПОПДОО – за самоосигуряващите се лица;
Размер на обезщетението за отглеждане на дете до 2-годишна възраст.
След изтичането на срока на обезщетението за бременност и раждане през време на допълнителния платен отпуск за отглеждане на малко дете на майката се изплаща месечно парично обезщетение в размер, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година. Последните години сумата, която се получава месечно през втората година майчинство е равна на минималната работна заплата за страната за съответната година.
Полезни линкове:
Натрупан отпуск
При завръщане на работа след майчинство всяка майка трябва да знае, че има натрупана неизползвана отпуска от 20 дни на година за периода на майчинството (възможно е отпуската да е повече, ако в трудовия договор е залегнала такава).
Тя би била доста удобна за ползване, в случай че детето например по-трудно се адаптира към посещаването на ясла/детска градина. Натрупаната неизползвана отпуска може да се ползва накуп или на части. Може да бъде изплатена под формата на пари само при напускане.
Неплатен отпуск за отглеждане на дете:
Условията, на които трябва да отговарят родителите/осиновителите, за да могат да използват този отпуск са следните:
- да е използван вече платеният отпуск за отглеждане на дете до навършване на 2-годишната му възраст или платеният отпуск при осиновяване на дете до 5-годишна възраст;
- родителят, който иска да ползва неплатен отпуск за отглеждане на дете, да работи по трудово правоотношение;
- детето да не е настанено в заведение на пълна държавна издръжка;
- Детските ясли и градини не са на пълна държавна издръжка – родителите заплащат такси за посещението на децата в ясла/градина. Следователно родител може да използва неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст, дори когато то вече посещава ясла/градина.
- родителят, който иска да ползва неплатен отпуск за отглеждане на дете, да подаде писмено заявление до работодателя;
Процедура:
В писменото заявление е необходимо родителят/осиновителят да декларира, че детето не е настанено в заведение на пълна държавна издръжка. Работодателят е задължен да осигури отпуска от деня, посочен в заявлението. Ако лицето няма право на този отпуск, работодателят незабавно го уведомява писмено за това.
Също така в заявлението родителят посочва в календарни дни колко отпуск желае да използва. Когато неплатеният отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст се ползва за първи път, в заявлението се декларира, че такъв отпуск не е ползван от никое от лицата, които имат право на него.
Неплатен отпуск:
Неплатеният отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст се признава за трудов стаж. Лицата, които ползват този неплатен отпуск, са здравно осигурени изцяло за сметка на работодателя си. Други осигурителни вноски, освен здравните, не се дължат.
Полезни линкове:
Полезни ресурси:
ПАКЕТ “НЕОБХОДИМИ ДОКУМЕНТИ ПРИ МАЙЧИНСТВО”
Включва:
- Систематизирана информация за всички необходими документи за периода на цялото майчинство от 2 години.
- Oтпуск поради бременност и раждане 135 / 410
- Майчинство за остатъка до 410 ден
- Прехвърляне на Майчинство за остатъка до 410 ден на Бащата
- Oтглеждане на дете до 2 годишна възраст
- Прехвърляне на отпуск за отглеждане на дете до 2 годишна възраст
- Всички необходими бланки разпределени по предназначени необходими за подаване към работодател.
Полезни линкове:
Сигурно вече знаете ,че от Дирекциите “Социално подпомагане” се отпускат семейни помощи при бременност, раждане и отглеждане на деца, а знаете ли, че освен Дирекция „Социално подпомагане”, някои общини предлагат и допълнителна финансова подкрепа за новите родители?
Повече за различните помощи можете да намерите като цъкнете на общината ….